Janusz Majewski

Janusz Majewski – arystokrata polskiego kina, lwowiak, pisarz, scenarzysta, reżyser wielu kultowych filmów.

Urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Bakcylem kina zaraził się już w wieku siedmiu lat, kiedy na gwiazdkę dostał dziecięcy projektor filmowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983–1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii, a w latach 1969–1991 wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

Reżyser ponad stu filmów i spektakli Teatru Telewizji. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do wielu nagród. Jego najwybitniejsze filmy to m.in.: Błękitny pokój (1965), Sublokator (debiut pełnometrażowy – 1966), Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycyna (1973), Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Lekcja martwego języka (1979), Królowa Bona (1980), C.K. Dezerterzy (1985), Po sezonie (2005), Mała matura 1947 (2010).

Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru Upiór w kuchni, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 i 1993 roku.

W 2001 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą „Orła" w kategorii „Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi.

Autor książek: Retrospektywka, Ostatni klaps, Po sezonie, Siedlisko, Zima w Siedlisku, Mała matura, Ekshibicjonista, Glacier Express 9.15., Czarny mercedes i Ryk kamiennego lwa.

 

 

W 2011 roku powieść Mała matura zdobyła nagrodę KSIĄŻKA ROKU 2011 Magazynu Literackiego Książki. Film Mała matura uhonorowano nagrodą specjalną jury na Festiwalu Filmów Fabularnych Gdynia 2010.
Połączenie mistrzowskich przepisów kulinarnych z przepisem na szczęśliwe życie. Książka pobudzająca apetyt i przynosząca radość.
Piękna, romantyczna i mądra opowieść o dwojgu ludziach, którzy odkrywają niespieszną rzeczywistość Mazur i znajdują tam szczęście w wieku dojrzałym.
„Zima w Siedlisku” dalszy ciąg losów bohaterów „Siedliska” to opowieść o utracie, pamięci i miłości.
Zbiór opowiadań Janusza Majewskiego jest jak lustro, w którym odbijają się ludzie i epoki. Każde z opowiadań jest dziełem sztuki tego gatunku.
Wielki fresk podróży w czasie nakreślony ręką mistrza. Para bohaterów w znakomitym dialogu staje się przewodnikiem czytelnika po przeszłości.
Zbrodnia, namiętność, tłumione instynkty, mroczne tajemnice, zakazane związki - w pierwszorzędnym kryminale.
Okupowany Lwów, zbrodnia i miłość Znany reżyser kontynuuje historię „Czarnego mercedesa”.
Zbrodnie, namiętność, tłumione instynkty, zakazane związki w okupowanej Warszawie… Fascynująca intryga w klimatycznej filmowej opowieści.
14 opowiadań, wydanych na 90 urodziny ich autora, Janusza Majewskiego, reżysera, scenarzysty, pisarza. „To świetne opowiadania. Na miarę Bunina, Czechowa, Leskowa, Nabokova. Szkoła Rosyjska? Ależ tak. Nie ma lepszej ligi na świecie". Paweł Huelle.